Akademie výtvarných umění v Praze - 15. 11. 2022 + pozvánka na Adventní lenošení pro maminky i tatínky

IMG 20221115_111301Akademie výtvarných umění v Praze - exkurze

15.11.2022

Naši "žabí badatelskou výpravu" za historií a uměním jsme zahájily v sochařských ateliérech, archivu a grafických dílnách. Tolik soch pohromadě, dokonce i v nadživotní velikosti, které na nás vykukovaly na každém kroku, jsme ještě nikdy neviděly!
I koně sv. Václava, kterého známe z Václavského náměstí v Praze, jsme kupodivu potkaly právě tady...!

Pozorovaly jsme studenty, jak vytváří sochy z hlíny, viděly jsme i sádrové odlitky a ve venkovní zahradě se nám poštěstilo zastihnout také jednoho šikovného umělce, který zrovna sochal z pískovce.
Františkova maminka nám k tomu řekla i své osobní zážitky z doby, kdy studovala sochařinu právě na této škole.

V archivu nás přivítala Julinčina maminka, která si navlékla bílé rukavičky a s veškerou úctou i pokorou k naší národní historii opatrně odhalila skutečný poklad!!!
Originál VYSVĚDČENÍ Mikoláše Alše, velmi staré grafiky Jiřího Šalamouna (ilustrátora např. příběhu Maxipes Fík), studentské knížky absolventů AVU (takové malé žákovské knížky) a mnohá další překvapení!
Poskládaly jsme si také krabice z kartónu, do kterých se ukládají cennosti v archivu, a potom jsme putovaly do grafických dílen.

Seznámily jsme se, jak se tisknou obrázky, trička apod. Vyzkoušely jsme si kresbu na kámen, zatočily jsme si kolem u historických tiskařských lisů a prozkoumaly jsme sítotisk a světlotisk.
Dokonce jsme viděly prehistorickou KAMENNOU KNIHOVNU.

Potom jsme přes Stromovku došly do hlavní budovy AVU, kde jsme nakoukly do obrovských prosklených ateliérů a prastaré knihovny - studovny.
Dozvěděly jsme se mnoho zajímavostí o této historické místnosti a také o tom, že tu musí být naprostý klid, když se tady studenti učí a zkoumají umění obdobně tak, jak jsme to dnes dělaly my.

Skvělý den plný neopakovatelných zážitků, které jen tak někdo nemá!
Dozvěděly jsme se totiž, že výpravu takto "velkých dětí", jako jsme my žabičky, ještě AVU nezažila.

AVU a všem skvělým průvodcům DĚKUJEME za pozvání a čas, který nám věnovali.

A to ještě není všechno!

Brzy nás v hodinách výtvarky čeká workshop s Františkovým tatínkem, také absolventem AVU.
Budeme vytvářet linoryt!
Tak nám držte palce, ať to zvládneme a máme na konci našeho tvoření všech deset prstů pohromadě a žádný nám nechybí!

Zábava ale ještě nekončí...!

7.12. k nám totiž přijede až z Plzně náš kamarád, cestovatel, průzkumník a badatel Martin Pávek a bude nám vyprávět o Indiánech Amazonie. Oblékneme se do indiánských převleků a budeme křepčit za zvuků šamanského bubnu. Už se moooc těšíme!

A těsně před Štědrým dnem 14.12. v podvečer od 16:30 - 18:30 hod. pozveme do našeho útulného podkroví u Jelena rodiče na "Adventní lenošení pro maminky i tatínky". Navážeme tak na naše dva předchozí programy s názvem "Zvonkohraní" - tvoření s rodiči.
Budeme opět společně čarovat s vodou a krystaly, tančit, zvonit na koshi a v druhé polovině programu lenošit, bloumat a odpočívat vleže na karimatkách. Ponoříme se znovu do zvuku archaických nástrojů, budeme snít, brouzdat se sněhem a toulat vesMÍRnou krajinou... Možná přijde i "kouzelník"...!

Těšte se společně s námi na magický večer plný předslunovratových zázraků...

Krásný den a láskyplný adventní čas Vám přejí
žabičky z 2.C