3. Zlato pro ZŠ Starou Boleslav v závodech na dračích lodích

Zlato pro ZŠ Starou Boleslav v závodech na dračích lodích

Kanoe-cz HPslider_DragonBoat_01V posledním týdnu školního roku 2023 jsem se již tradičně zúčastnili závodu na dračích lodích pořádaného veslařským klubem KV KONDOR.

Základní a střední školy našeho dvouměstí se utkaly na dvousetmetrové trati. Z celkového počtu tří jízd se započítaly body. Do poslední jízdy, která se započítávala s dvojnásobnou bodovou hodnotou, jsme vstupovali na stejné průběžné příčce jako osmileté gymnázium J.S Machara. V cíli již zněl vítězný pokřik našich studentů.
Akce se opět vydařila i po stránce počasí a všichni jsme si to moc užili! Děkujeme KV Kondor a za rok se opět těšíme!
Závěrem něco z historie dračích lodí:
Dračí lodě jsou kanoe rozličných typů a velikostí ozdobené na přídi dračí hlavou a na zádi dračím ocasem. Jedná se o kolektivní sport pocházející z Asie.
Tempo pádlujícím udává bubeník, který sedí na přídi proti směru jízdy a směr lodi koriguje kormidelník ovládající mohutné kormidlo.
Standardizovaná závodní dračí loď má přesně stanovené rozměry a vybavení.
Závodí se na takzvaných malých dračích lodích pro 10 pádlujících závodníků a na velkých dračích lodích určených pro 20 pádlujících závodníků vždy rovnoměrně rozložených po obou stranách.
Historie pádlování na dračích lodích se datuje do období před 2000 lety ve staré Číně. Od této doby existují historické zmínky o závoděních na těchto lodích.
Legenda vypráví o muži jménem Qu-Chuan, který se veřejně angažoval a mezi obyvateli se těšil značné oblibě. Nesouhlasil však s politickými praktikami a korupcí. Na protest skočil z útesu do říčních vod. Když se o jeho činu dozvěděli obyvatelé města, vypluli na lodích ve snaze ho najít.
Přestože se jim ho nepodařilo zachránit, vyplouvali na řeku od té doby každoročně a bubnováním si připomínali památku tohoto legendárního muže.
Moderní éra se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první novodobý festival dračích lodí v Hong Kongu. V Čechách se konaly první závody v roce 1997 ((https://www.kanoe.cz/dragonboat/o-dracich-lodich).