3. Junior - T - Profi

Junior - T - Profi

20200622 120011Na počátku měsíce června jsme se dozvěděli, že Krajská hospodářská komora Střední Čechy pořádá pro základní školy soutěž nazvanou Junior-T- Profi. Za tímto záhadným názvem byla ukryta práce s dosti známou stavebnicí Merkur.

Naše škola obdržela dvě obrovské a tři malé krabice se spoustou různých dílků, koleček, hřídelek, motůrků, šroubků a matiček a k tomu úkol - za necelé tři týdny postavit libovolný model, který nebude podle běžného návodu, bude však funkční, schopný vykonávat nějakou činnost a pokud možno i pohyblivý s pohonem elektromotoru. Úkolu se ujali žáci ze spojené třídy 4. A, C a D.

Po počátečním nadšení, kdy se do práce vrhli všichni, zjistili, že bude práce moc, že je vlastně až tak nebaví neustále šroubovat a utahovat různé šroubky a matičky, se postupně vytvořil realizační tým. Tím se stali čtyři žáci (Fanda Kozel, Denis Hanuš, Fanda Mildorf a Jindra Žahour). Postupně ještě přesvědčili další 4 pomocníky a pustili se nadšeně do práce. A že jí bylo! Obzvlášť když přicházely nové a nové nápady, jak ještě vznikající stroj vylepšit a co mu přidat. Nebo když se zjistilo, že dlouho stavěná část se vlastně nehodí a bude nutno ji celou předělat. Ale podařilo se a po nesčetných hodinách vymýšlení, šroubování, kompletování, předělávání se zrodil náš F. U. J. 4, tedy funkční – univerzální - jeřáb - vyrobený čtvrťáky.

A tak jsme opečovávaný model ve středu 24. 6. naložili do autobusu a vyrazili směr Nymburk, kde se konala krajská přehlídka takovýchto modelů. Když jsme spatřili konkurenci a jejich vymazlené a vymakané stroje, většinou minimálně dvakrát větší než náš Fujík, začal tým lehce panikařit. Ale když došlo na předvedení každého stroje jeho realizačním týmem, tak naši čtvrťáci, mimochodem na soutěži nejmladší, zabodovali, krásně svoji práci odprezentovali a evidentně zaujali i odbornou porotu. Ta se ještě zaměřila na důkladnou kontrolu funkcí každého stroje a po delším rozhodování oznámila svůj verdikt. A ačkoli byly konkurenční stroje větší a týmy starší, tak náš F.U.J.4 obsadil neuvěřitelné 2. místo.

pptxZŠ_Strará_Boleslav.pptx